En İyi İşitme Cihazı Hangisi?
Eylül 11, 2017
Çocuklarda İşitme
Eylül 11, 2017

Ani İşitme Kaybı

Ani İşitme Kaybı

Ani işitme kaybı vücutta 3 gün içerisinde oluşabilen, bazı frekanslarda 30 desibel ve üzeri düşüş yaşanmasına sebep olan bir rahatsızlıktır. Ani işitme kaybı tek taraflı ya da iki taraflı olabilmektedir. Ani işitme kaybı çok ciddi bir rahatsızlıktır. Telefonla konuşurken, yakınlarınızı dinlerken bir ya da iki kulağınızın az duyduğunu hissediyorsanız vakit kaybetmeden bir Kulak Burun Boğaz uzmanına muayene olunuz.

Ani İşitme Kaybının Sebepleri

Ani işitme kaybının nedeni çoğu durumda tam bilinememektedir. Şiddetli grip, virütik hastalıklar,  kafa veya boyna alınan darbeler, gürültülü çalışma ortamı, basınç değişikliği, kullanılan ilaçlar neden olabilir.

Ani İşitme Kaybının Tedavisi

Ani işitme kaybına sahip olduğunu düşünen kişilerin en yakınlarındaki sağlık kuruluşunda kulak burun boğaz uzmanı hekime muayene olmaları gerekmektedir. Ani işitme kaybında birçok farklı tedavi yöntemi vardır ve konu ile ilgili araştırmalar sürmektedir. Ani işitme kaybı büyük oranda kendiliğinden geçebilmektedir. Kendiliğinden hastalığın geçebilecek olması asla bir bekleme sebebi olmamalıdır. Her hastalık gibi ani işitme kaybında da erken teşhis ve erken tedavi tıbbi başarının sağlanabilmesi açısından önemlidir. Ani işitme kaybı ertelenecek, önemsenmeyecek bir rahatsızlık değildir.

Bir önceki yazımız olan İşitme cihazlarında SGK Ödemesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum

yorum