Oticon Opn 3 Mini Kulak Arkası İşitme Cihazı
Ağustos 10, 2018
Oticon İşitme Cihazı Filtresi Prowax
Ağustos 28, 2018

Görünmez İşitme Cihazları (Oticon Cic İşitme Cihazları)

Kulak İçi Oticon İşitme Cihazı Kulakta Görünüm

Görünmez İşitme Cihazları (Cic İşitme Cihazları)

Kimler Görünmez Kulak İçi İşitme Cihazı Kullanabilir?

Kanal içi(görünmez) işitme cihazları kulak kanalına yerleştirilir. Kanal içi cihazlar, hafif(25-55 db) ve orta(55-70 db) derece işitme kayıplarında kullanılabilir. Kişinin kulak kanalının cihaz için yeterli büyüklükte olması, kulakta herhangi bir anatomik bozukluk olmaması gerekmektedir.

Oticon Cic (kulak içi) işitme cihazları 2 yıl garantili olup, üstün Danimarka kalitesindedir. Tüm cihazlar Made in Denmark( Danimarka üretimi) olup Oticon markası 114 yıldır tüm dünyada faaliyet göstermektedir. Görünmeyen kulak içi işitme cihazlarımızı incelemek için tıklayınız.

Kulak Arkası ve Kulak İçi Cihaz Görünümleri

CIC( kanal içi) işitme cihazları ile Mini Rite( mini kulak arkası) işitme cihazınnın görünürlük farkı resimde gösterilmektedir. Kanal içi cihaz kulağın biraz dışına çıkarken mini kulak arkası cihazın sadece hoparlör kısmı ince bir kablo ile görülmektedir.

İşitme Cihazlarında Sgk Ödemesi

2018 İşitme cihazlarında SGK ( Sosyal Güvenlik Kurumu) Ödemesi

SGK, yetişkin hastalar için çalışanlarda 600 TL, emeklilerde 675 TL bir kulaktaki işitme cihazı için ödeme yapmaktadır. Bu ödeme işitme merkezlerine yapılmaktadır. Diğer kulak işitme cihazı ödemesi alabilmek için 6 ay sonra tekrar başvuru yapmak gerekmektedir.

İşitme kayıplı kişi Devlet Hastaneleri veya Üniversite Hastanelerinin Kulak Burun Boğaz bölümlerine muayene için gitmelidir. Bu muayene esnasında KBB hekimine işitme problemi olduğunu söylemelidir. Kulak anatomisinin hekim tarafından muayenesinin ardından KBB hekimi gerekli gördüğü hastalarda işitme testi isteyecektir. İşitme testinden sonra işitme cihazı raporu ve reçetesi yazılmaktadır. Raporların geçerlilik süresi 4 ay, reçetelerin geçerlilik süresi 10 iş günüdür.

Nereden Başlamalıyım? İşitme Cihazı Nasıl Alınır?

Ülkemizde birçok marka işitme cihazı satılmaktadır. Piyasada satılmakta olan Çin malı işitme cihazları ile birçok vatandaş mağdur edilmektedir. İşitme cihazı alan ancak kullanamayan birçok kişi bulunmaktadır. Oticon işitme cihazları 114 yıllık bir dünya markası olup tüm üretim Danimarka’ da gerçekleşmektedir.  Üstün ses kalitesi sayesinde her yaştan kişi Oticon marka işitme cihazlarının uzun yıllar kullanabilmektedir.

İşitme Cihazı Seçiminde Önemli Olan Medikal Etkenler

1) İşitme Kaybı

Kullanıcının işitme kaybı seviyesi en önemli etkendir. İşitme kaybının 500- 1000- 2000- 4000- 6000 Hertz Frekanslarınındaki saf ses ortalaması kişinin işitme kaybını belirler. Kişiler cihaz tercihi yaparken işitme kaybı ortalaması en önemli etken olmalı, estetik görünüm her zaman ikinci planda olmalıdır.

İşitme Kaybı Dereceleri/Cihaz Türleri Kulak Arkası Mini Rite Kulak İçi Dip Kanal İçi
Hafif Derece İşitme Kaybı(25-55 db) + + + +
Orta Derece İşitme Kaybı(55-70) db + + + Uzman Önerirse Kullanabilir.
İleri Derece İşitme Kaybı(70-90) db + Uzman Önerirse Kullanabilir.
Çok İleri Derece İşitme Kaybı(+90) db +

2) Konuşmayı Ayırt Etme Skoru

Konuşmayı ayırt etme skoru veya yüzdesi kişiye test yapılırken belirli kelimeler söylenip tekrar etmesi istenerek yapılır. Kişinin 100 kelimeden kaçını tekrar edebildiğinin sayısı kabaca konuşmayı ayırt etme skorunu verir. Bu test sessiz oda tabir edilen gürültünün olmadığı akustik odalarda Odyometristler tarafından yapılır.
Cihaz tercihi esnasında bu skor çok önemlidir. Kişinin konuşmayı ayırt etme skoru düşükse daha üst düzey işitme cihazları kullanması gerekebilir. Konuşmaları yeterince ayırt edemeyen beyindeki duyma merkezi, günümüz teknolojisi işitme cihazları ile ‘işini daha kolay yapabilir’ hale gelmektedir.

Detaylı bilgi için bizleri her zaman arayabilirsiniz. Emy İşitme’ ye gelerek işitme kaybınızın ve kulak yapınızın uygunluğunu ücretsiz test ettirebilirsiniz.

İndirimli Fiyat Bilgisi için: (0312) 419 00 46/ (0553) 705 46 00

Merkezimiz Ankara Kızılay’ dadır. Otopark, asansör ve engelli rampamız bulunmaktadır.

Randevu İçin: (0312) 419 00 46 veya (0553) 705 46 00

İşitme testinizi( odyogram) ınızı bize gönderin işitme uzmanımız testinizi yorumlayıp size uygun cihazı ücretsiz önersin.

Whatsapp İletişim Hattı: (0553) 705 46 00

Sorularınız İçin info@emyisitme.com.tr adresine E- posta gönderebilirsiniz.

İşitme merkezimiz Hafta İçleri: 09:30- 19:00 arası,

Cumartesi günleri 19.00 ‘ a kadar, Pazar günleri ise randevu üzerine  faaliyet göstermektedir.

İşitme kaybı ve cihaz seçimi hakkında bilgi almak için sayfalarımızı tıklayabilirsiniz.

İşitme cihazlarında Sgk ödemesi ile ilgili süreçle ilgili bilgi için tıklayınız. Bizlere her zaman (0312) 419 00 46 ve (0553) 705 46 00 no’lu telefonlardan ulaşabilirsiniz. Sorularınızı ücretsiz yanıtlamaya her zaman hazırız.

Kulak çınlaması ile ilgili bilgiler için tıklayınız.

Çocuğumda işitme kaybı var mı? Detaylar için tıklayınız.

Cihaz bakım ve kullanımı ile ilgili bilgiler için tıklayınız.

Bir önceki yazımız olan Oticon Opn 3 Mini Kulak Arkası İşitme Cihazı başlıklı makalemizde emy, emy işitme ve opn3 hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kulak Çınlaması Tedavisi ve Nedenleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum

yorum