Çınlama Maskeleme Özellikli İşitme Cihazları
Temmuz 27, 2017
Emy İşitme Hakkında
Ağustos 10, 2017

İşitme Cihazı Nasıl Alınır?

İşitme Cihazı Alımı Hakkında

İşitme cihazının işitme kaybı için kullanılacağı asla unutulmamalıdır. Görünüm elbette önemlidir. Ancak işitme kaybı bir sağlık sorunudur ve işitme cihazı kullanmanın gözlük kullanmaktan hiçbir farkı yoktur.

İşitme Cihazı Neye Göre Alınır?

İşitme Cihazı Seçiminde Önemli Olan Medikal Etkenler

1) İşitme Kaybı: Kullanıcının işitme kaybı seviyesi en önemli etkendir. İşitme kaybının 500- 1000- 2000- 4000- 6000 Hertz Frekanslarınındaki saf ses ortalaması kişinin işitme kaybını belirler. Kişiler cihaz tercihi yaparken işitme kaybı ortalaması en önemli etken olmalı, estetik görünüm her zaman ikinci planda olmalıdır.

İşitme Kaybı Dereceleri/Cihaz Türleri Kulak Arkası Mini Rite Kulak İçi Dip Kanal İçi
Hafif Derece İşitme Kaybı(25-55 db) + + + +
Orta Derece İşitme Kaybı(55-70) db + + + Uzman Önerirse Kullanabilir.
İleri Derece İşitme Kaybı(70-90) db + Uzman Önerirse Kullanabilir.
Çok İleri Derece İşitme Kaybı(+90) db +

2) Konuşmayı Ayırt Etme Skoru

Konuşmayı ayırt etme skoru veya yüzdesi kişiye test yapılırken belirli kelimeler söylenip tekrar etmesi istenerek yapılır. Kişinin 100 kelimeden kaçını tekrar edebildiğinin sayısı kabaca konuşmayı ayırt etme skorunu verir. Bu test sessiz oda tabir edilen gürültünün olmadığı akustik odalarda Odyometristler tarafından yapılır.
Cihaz tercihi esnasında bu skor çok önemlidir. Kişinin konuşmayı ayırt etme skoru düşükse daha üst düzey işitme cihazları kullanması gerekebilir. Konuşmaları yeterince ayırt edemeyen beyindeki duyma merkezi, günümüz teknolojisi işitme cihazları ile ‘işini daha kolay yapabilir’ hale gelmektedir.

3)Kullanıcının Cihaz Modeli İle Rahat Edebilmesi

En üst düzey işitme cihazı alınsa bile, kullanan kişinin konforu en önemlisidir. Bazen kullanıcılar daha küçük veya daha üst düzey cihazlar yerine başlangıç modelleri ile rahat edebilmektedir. İşitme cihazlarının uzman Odyometristler tarafından hastaya özenle denenmesi, hastanın en rahat kullanacağı modeli alması gerekmektedir. Estetik kaygılar bir kenara bırakılmalı, işitme konforu önemsenmelidir.

4)Kullanıcının Tercihi

Medikal etmenlerin yanında elbette ki kullanıcının tercihi önemsenmelidir.

‘Bu cihaz gözükür ben bunu takmam, takamam’
‘Ben bu cihaz ile misafirin yanına gidemem’
‘Ben pilini değiştiremem, kullanmaya korkarım bu cihazı kırarım’

Gibi korkuları olan hastalarla sıklıkla karşılaşmaktayız. Bu kişilere öncelikle cihaz denenmelidir. Cihaz denendikten sonra uzun zamandır ilk kez duymaya başlayan işitme kayıplı kişi, şu ana kadar cihaz kullanmaya başlamamış olmasının bir hata olduğunu anlayacaktır. Burada hem işitme merkezlerine hem ailelere görev düşmektedir. İşitme kaybının bir sağlık sorunu olduğu kişiye anlatılmalı, cihaz denenerek cihazdan fayda göreceği önce kendine ispatlanmalıdır.  Tüm işitme cihazları her yaştan kişinin kullanabileceği şekilde tasarlanmaktadır. Pil değiştirme gibi işlemler öğrenildikten sonra çok basittir. Cihazı kullanmaya başladıktan sonra kişi cihazı kullanmanın kolay olduğunu ve bu cihaz sayesinde duyabildiğini anladıktan sonra kendiliğinden ikna olacaktır.

SORULURINIZI CEVAPLAMAYA HER ZAMAN HAZIRIZ

Ücretsiz Odyolojik Danışmanlık/Ücretsiz 1 Hafta Cihaz Denemesi

Emy İşitme Cihazları

Çağrı Merkezi Tel: 0312 419 00 46

İletişim İçin Tıklayınız

Yorum

yorum