İşitme cihazlarında SGK Ödemesi
Temmuz 19, 2018
Oticon Ria 2 Pro Ti Çınlama Maskeleyici İşitme Cihazı
Temmuz 27, 2018

Kulak Çınlaması ve İşitme Cihazları

Kulak çınlaması ile ilgili bilinmesi gereken ilk şey kulak çınlaması bir hastalık değil hastalıklar sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Kulak çınlamasının en büyük sebeplerinden biri işitme kaybıdır. Kulak çınlaması yaşayanların %90’ında işitme kaybı görülmektedir. Merkezimizi arayarak ücretsiz randevu alabilir, ücretsiz işitme testi yaptırarak işitme kaybınızın ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz.

Avrupa’ da 10 yılı aşkın süredir kulak çınlaması maskelemede kullanılan Oticon işitme cihazları ile tanışın.(Detaylı bilgi için tıklayınız.)

Ücretsiz Randevu ve Cihaz Deneme İçin

Çağrı Merkezi Telefonu: 0312 419 00 46

Kulak çınlamasının işitme kaybı ile beraber seyrettiği çoğu durumda, işitme cihazı denemesi ve işitme cihazının düzenli kullanılması durumunda %90′ a varan oranlarda çınlama tamamen kaybolmakta veya azalmaktadır.İşitme cihazı denemesi Emy İşitme’ de ücretsizdir. Size uygun  cihazını merkezimizde belirledikten sonra işitme cihazlarımızı 1 hafta ücretsiz olarak evinizde deneyebilir, kulak çınlamanıza işitme cihazının etkisini deneyerek görebilirsiniz.

Kulak çınlamasından Oticon Tinnitus Sound Support teknolojisi ile kurtulun. 114 yıllık Oticon markasının işitme cihazları ile çınlamada %90 a varan başarı.

Yalnız Değilsiniz!
Türkiye’de 5 milyon kişinin kulak çınlaması yaşadığı tahmin ediliyor.

Kulak Çınlaması Nedir?

Kulak çınlaması bir ya da iki kulakta birden değişik biçimlerde ortaya çıkabilen, çoğu durumda ‘var olmayan’ bir sesin duyulmasıdır. Kulak çınlaması tek başına bir rahatsızlık olmayıp, rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Kulak çınlamasından şikayetçi kişiler farklı tonlamalarda ve yüksekliklerde çınlama yaşayabilirler. Aslında toplumun %15 gibi yüksek bir kısmında görülen kulak çınlaması sürekli ve rahatsız edici olarak toplumun %2 lik diliminde görülmektedir. Her insan hayatında en az bir kez kulak çınlaması yaşar. Atasözlerimizin içine bile ‘kulağımı çınlattı’ olarak yerleşecek kadar yaygındır. Birçok kişide çınlama gelip geçici iken bazı insanlarda kalıcı, sıklıkla tekrar eden ve kişinin konsantrasyonunu, ruh sağlığını bozabilen bir ses olarak tarif edilir.

Kulak Çınlaması Neden Olur?

kulak çınlaması tinnitus

 

Kulak çınlamasının tam sebebi bilinmemekle beraber başka rahatsızlıklarla birlikte ortaya çıkabildiği veya arttığı bilinmektedir. Kulak çınlamasına neden olabilen başlıca etmenler;

 • İşitme kaybı (kişi sosyal hayatında hissedemese bile işitme kaybına sahip olabilir. Tiz seslerdeki işitme kaybı bir çok hasta tarafından teşhis konana kadar hissedilmemektedir)
 • Depresyon, duygusal strese uzun süreli maruz kalmak (çınlama psikolojik boyutu olan bir rahatsızlıktır. Bir çok hastada küçük veya büyük depresyon durumlarında çınlama başlangıcı veya var olan çınlamada artma gözlenmektedir)
 • Kulak kirinin fazla olması
 • Kullanılan ilaçlar
 • Meniere hastalığı (işitme eşikleri sürekli değiştiği için kişi çınlama sesi duymaya başlayabilir)
 • Kulak ve beyin ile ilgili ameliyatlar (işitme sinirlerinde tahribat olabildiği için çınlama başlayabilir veya artabilir)
 • Kafa ve kulak yaralanmaları
 • Şeker, kalp tansiyon gibi damar yapısını bozabilen hastalıklar
 • Gürültüye uzun süre maruz kalmak (akustik travmalar işitme sinirlerine hasar verebilmektedir)

Kulak Çınlaması Tedavisi

Kulak çınlaması, temel sebeplerinden olan işitme kaybı giderildiğinde bir çok hastada ya azalmakta ya da tamamen kaybolmaktadır. İşitme kaybı, kulak çınlamasının en yaygın sebeplerinden olup özellikle tiz seslerdeki işitme kaybı kişi tarafından fark edilmeyebilir. Tiz seslerdeki işitme kaybı, işitme cihazı ile giderildiğinde kulak çınlaması kaybolmakta ya da çok azalmaktadır.

Avrupa’ da 10 yılı aşkın süredir kulak çınlaması maskelemede kullanılan Oticon işitme cihazları ile tanışın.(Detaylı bilgi için tıklayınız.)

 • Sessiz ortamlarda duyabilen ancak gürültülü ve kalabalık ortamlarda zorlanan
 • Erkek sesleri ve kalın sese sahip kişileri rahat duyabilirken, bayan sesleri ve çocuk seslerinde zorlanan
 • Normal konuşmaları duyabilirken, uzak sesleri ve televizyon seslerini duymakta zorlanan kişiler

Tiz seslerde( 4000, 6000, 8000 hertz) yaşadıkları işitme kaybı nedeniyle kulak çınlaması durumunu yaşıyor olabilirler.

Bu seslerdeki işitme kaybı, beyin tarafında çınlama olarak algılanabilmektedir. İşitme kaybı giderildiğinde ve beynin sesleri normal bir şekilde duyması sağlandığında, kişiler çınlamayı ya hiç duymamakta ya da çınlamalarının azaldığını belirtmektedir. Emy İşitme Cihazları Merkezi olarak bizler, kulak çınlamasına sahip kişilerin bu sesin tamamen baskılanması veya azaltılması ile yaşam kalitelerinin artmasını istemekteyiz.

114 yllık Danimarka üretimi Oticon işitme cihazları ile çınlamadan kurtulun. 64 ve 48 kanal seçeneği ile Premium işitme cihazlarımız ile tanışın.(Detaylı bilgi için tıklayınız.)

Kulak çınlaması için ne yazık ki kalıcı bir tedavi bulunmamaktadır.  Fakat bu durum çınlama hastalarımızı korkutmamalı, umutsuzluğa düşürmemelidir.Tam anlamıyla tedavi edilemese de kulak çınlamasının işitme cihazı ile tiz seslerdeki  işitme kaybı giderilerek veya tinnitus masker(çınlama maskeleyici özellikli) işitme cihazları ile maskelenerek azaltılması veya tamamen hissedilemez hale gelmesi mümkündür. Kulak çınlaması maskeleme özellikli işitme cihazları ile, birçok çınlama türünde çok başarılı sonuçlar elde edilmektedir.Maskeleme işlemi kulağınıza çınlamanızın aksine ses verilerek çınlamanın baskılanmasıdır. Kulak çınlamasının işitme cihazı ile maskelenmesinde, konusunda uzman bir işitme merkezi ile çalışmak şarttır.

kulak çınlaması işitme cihazı ile tedavi edilebilir.

İşitme Kaybı ve Kulak Çınlaması

İşitme kayıplı bireylerde çınlamanın görülmesi sıklıkla karşılan bir durumdur. Yüksek frekanslardaki işitme kaybında (4000, 6000, 8000 hertz) duyulamayan sesler bazen sinirler tarafından olmayan bir ses, bir arka plan gürültüsü(çınlama, vızıldama benzeri sesler) olarak beyne yanlış iletilir.

İşitme kaybı ile çınlamanın beraber görüldüğü vakalarda, cihaz kulağa adapte edildiği anda çınlamada ciddi bir azalma veya tamamen kaybolma görülmektedir. Bazı kullanıcılar, önce çınlamada azalma sonrasındaki 1-2 haftalık süreçte çınlamanın tamamen kaybolduğunu merkezimize iletmişlerdir.

Kulak çınlaması, işitme cihazı ile hafifletilebilir veya tamamen çözülebilir.

Oticon markasının kalitesini ve deneyimini uygun fiyatlarla işitme kayıplı kişilerle buluşturuyoruz.
Uygun Fiyatlı İşitme Cihazı denince akla gelen cihazlardan bir adım öne geçin!
Duyma kalitenizde ödün vermeyin!

İndirimli Fiyat Bilgisi için: (0312) 419 00 46/ (0553) 705 46 00

Merkezimiz Ankara Kızılay’ dadır. Otopark, asansör ve engelli rampamız bulunmaktadır.

Randevu İçin: (0312) 419 00 46 veya (0553) 705 46 00

İşitme testinizi( odyogram) ınızı bize gönderin işitme uzmanımız testinizi yorumlayıp size uygun cihazı ücretsiz önersin.

Whatsapp İletişim Hattı: (0553) 705 46 00

Sorularınız İçin info@emyisitme.com.tr adresine E- posta gönderebilirsiniz.

İşitme merkezimiz Hafta İçleri: 09:30- 19:00 arası,

Cumartesi günleri 19.00 ‘ a kadar, Pazar günleri ise randevu üzerine  faaliyet göstermektedir.

İşitme kaybı ve cihaz seçimi hakkında bilgi almak için sayfalarımızı tıklayabilirsiniz.

İşitme cihazlarında Sgk ödemesi ile ilgili süreçle ilgili bilgi için tıklayınız. Bizlere her zaman (0312) 419 00 46 ve (0553) 705 46 00 no’lu telefonlardan ulaşabilirsiniz. Sorularınızı ücretsiz yanıtlamaya her zaman hazırız.

Bir önceki yazımız olan Ücretsiz Periyodik Bakım başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum

yorum