oticon get kulak arkası emy isitme cihazları
Oticon Dynamo Sp 10
Ekim 30, 2017
en-iyi-isitme-cihazi-emyisitme.com.tr
Neden Çift Taraflı İşitme Cihazı Kullanmalıyız?
Kasım 23, 2017

Kulak Çınlaması Nedir?

Kulak çınlaması bir ya da iki kulakta birden değişik biçimlerde ortaya çıkabilen, çoğu durumda ‘var olmayan’ bir sesin duyulmasıdır. Kulak çınlaması tek başına bir rahatsızlık olmayıp, rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Kulak çınlamasından şikayetçi kişiler farklı tonlamalarda ve yüksekliklerde çınlama yaşayabilirler. Aslında toplumun %15 gibi yüksek bir kısmında görülen kulak çınlaması sürekli ve rahatsız edici olarak toplumun %2 lik diliminde görülmektedir. Her insan hayatında en az bir kez kulak çınlaması yaşar. Atasözlerimizin içine bile ‘kulağımı çınlattı’ olarak yerleşecek kadar yaygındır. Birçok kişide çınlama gelip geçici iken bazı insanlarda kalıcı, sıklıkla tekrar eden ve kişinin konsantrasyonunu, ruh sağlığını bozabilen bir ses olarak tarif edilir.

Kulak Çınlaması Neden Olur?

kulak çınlaması tinnitus

 

Kulak çınlamasının tam sebebi bilinmemekle beraber başka rahatsızlıklarla birlikte ortaya çıkabildiği veya arttığı bilinmektedir. Kulak çınlamasına neden olabilen başlıca etmenler;

 • İşitme kaybı (kişi sosyal hayatında hissedemese bile işitme kaybına sahip olabilir. Tiz seslerdeki işitme kaybı bir çok hasta tarafından teşhis konana kadar hissedilmemektedir)
 • Depresyon, duygusal strese uzun süreli maruz kalmak (çınlama psikolojik boyutu olan bir rahatsızlıktır. Bir çok hastada küçük veya büyük depresyon durumlarında çınlama başlangıcı veya var olan çınlamada artma gözlenmektedir)
 • Kulak kirinin fazla olması
 • Kullanılan ilaçlar
 • Meniere hastalığı (işitme eşikleri sürekli değiştiği için kişi çınlama sesi duymaya başlayabilir)
 • Kulak ve beyin ile ilgili ameliyatlar (işitme sinirlerinde tahribat olabildiği için çınlama başlayabilir veya artabilir)
 • Kafa ve kulak yaralanmaları
 • Şeker, kalp tansiyon gibi damar yapısını bozabilen hastalıklar
 • Gürültüye uzun süre maruz kalmak (akustik travmalar işitme sinirlerine hasar verebilmektedir)

Kulak Çınlaması Tedavisi

Kulak çınlaması, temel sebeplerinden olan işitme kaybı giderildiğinde bir çok hastada ya azalmakta ya da tamamen kaybolmaktadır. İşitme kaybı, kulak çınlamasının en yaygın sebeplerinden olup özellikle tiz seslerdeki işitme kaybı kişi tarafından fark edilmeyebilir.

 • Sessiz ortamlarda duyabilen ancak gürültülü ve kalabalık ortamlarda zorlanan
 • Erkek sesleri ve kalın sese sahip kişileri rahat duyabilirken, bayan sesleri ve çocuk seslerinde zorlanan
 • Normal konuşmaları duyabilirken, uzak sesleri ve televizyon seslerini duymakta zorlanan kişiler

Tiz seslerde( 4000, 6000, 8000 hertz) yaşadıkları işitme kaybı nedeniyle kulak çınlaması durumunu yaşıyor olabilirler.

Bu seslerdeki işitme kaybı, beyin tarafında çınlama olarak algılanabilmektedir. İşitme kaybı giderildiğinde ve beynin sesleri normal bir şekilde duyması sağlandığında, kişiler çınlamayı ya hiç duymamakta ya da çınlamalarının azaldığını belirtmektedir. Emy İşitme Cihazları Merkezi olarak bizler, kulak çınlamasına sahip kişilerin bu sesin tamamen baskılanması veya azaltılması ile yaşam kalitelerinin artmasını istemekteyiz.

Kulak çınlaması için ne yazık ki kalıcı bir tedavi bulunmamaktadır.  Fakat bu durum çınlama hastalarımızı korkutmamalı, umutsuzluğa düşürmemelidir.Tam anlamıyla tedavi edilemese de kulak çınlamasının işitme cihazı ile tiz seslerdeki  işitme kaybı giderilerek veya tinnitus masker(çınlama maskeleyici özellikli) işitme cihazları ile maskelenerek azaltılması veya tamamen hissedilemez hale gelmesi mümkündür. Kulak çınlaması maskeleme özellikli işitme cihazları ile, birçok çınlama türünde çok başarılı sonuçlar elde edilmektedir.Maskeleme işlemi kulağınıza çınlamanızın aksine ses verilerek çınlamanın baskılanmasıdır. Kulak çınlamasının işitme cihazı ile maskelenmesinde, konusunda uzman bir işitme merkezi ile çalışmak şarttır.

kulak çınlaması işitme cihazı ile tedavi edilebilir.

İşitme Kaybı ve Kulak Çınlaması

İşitme kayıplı bireylerde çınlamanın görülmesi sıklıkla karşılan bir durumdur. Yüksek frekanslardaki işitme kaybında (4000, 6000, 8000 hertz) duyulamayan sesler bazen sinirler tarafından olmayan bir ses, bir arka plan gürültüsü(çınlama, vızıldama benzeri sesler) olarak beyne yanlış iletilir.

İşitme kaybı ile çınlamanın beraber görüldüğü vakalarda, cihaz kulağa adapte edildiği anda çınlamada ciddi bir azalma veya tamamen kaybolma görülmektedir. Bazı kullanıcılar, önce çınlamada azalma sonrasındaki 1-2 haftalık süreçte çınlamanın tamamen kaybolduğunu merkezimize iletmişlerdir.

Kulak çınlaması, işitme cihazı ile hafifletilebilir veya tamamen çözülebilir.

Bir önceki yazımız olan Ücretsiz Periyodik Bakım başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum

yorum